Publicystyka Antysocjalistycznego Mazowsza

Encyklopedyczna lipa, powielanie esbeckiej dezinformacji - Antoni Zambrowski Wysłane środa, 25, marca 2009 przez Krzysztof Pawlak

Zajrzyj także:

Moje kolejne sprostowanie rodzinne - Antoni Zambrowski

Życiorys Romana Zambrowskiego

W wydanej wspólnie przez Wydawnictwo Naukowe PWN oraz Newsweek dwunastotomowej Encyklopedii Polskiej znalazłem kompromitujące kłamstwo w biogramie znanego działacza komunistycznego Romana Zambrowskiego.

Autorzy biogramu informują, iż pierwotnie nazywał się on po żydowsku Rubin Nusbaum, co jest informacją fałszywą, wyssaną z ubeckiego zapewne palca. Obliczona na łatwowiernych akcja ignorowała fakt, że Roman Zambrowski był już przed wojną znanym działaczem komunistycznym i pod swym nazwiskiem rodowym stawał przed sądem. Uchowały się jego papiery i zdjęcia policyjne. W PRL wielokrotnie się stykałem z ubeckimi praktykami przypisywania mojemu ojcu rozmaitych nazwisk o żydowskim brzmieniu, w tym i tego, zamieszczonego dziś w Encyklopedii Polskiej PWN. Co ciekawe, w przygotowanej przed kilku laty przez to samo wydawnictwo Encyklopedii "Gazety Wyborczej" w biogramie Romana Zambrowskiego tej "rewelacji" brak. Nie ma jej też w biogramie Romana Zambrowskiego zamieszczonym w sześciotomowej Nowej Encyklopedii Powszechnej PWN z 1996 roku. Co skłoniło autorów nowej wersji biogramu do zamieszczenia tej kompromitującej bzdury - nie wiem.
Jako syn Romana Zambrowskiego mogę jedynie stwierdzić, że jest to informacja całkowicie zmyślona. Ojciec Romana Zambrowskiego (czyli mój dziadek po mieczu) nazywał się oczywiście Zambrowski. Jeszcze przed I wojną światową wyemigrował on za chlebem do USA, skąd przysłał rozwód mojej babci i założył nową rodzinę pod tym samym nazwiskiem. Nazwisko Zambrowski nosił również kuzyn ojca Stefan, mieszkający w Paryżu (czytałem jego list przysłany do ojca już po wojnie) oraz kuzynka Barbara pracująca naukowo w Nowym Jorku. Uchowały się papiery policyjne i sądowe ojca z czasów przedwojennych (był represjonowany za działalność antypaństwową w szeregach Komunistycznego Związku Młodzieży, którego I sekretarzem KC był przez pewien czas w latach 30. XX w.). Zachowały się też zdjęcia policyjne ojca sprzed wojny en face i z profilu oraz w czapce, podpisane ręką urzędnika policyjnego R. Zambrowski.
Przez długie lata Roman Zambrowski był w PRL orwellowskim unperson, wykreślonym z historii zapisem cenzuralnym. Wobec tego nie było go również w encyklopedii PWN. Umieszczono go w niej dopiero w III RP w różnych wydaniach encyklopedii PWN, w biogramach zawierających jedynie suchy zapis piastowanych stanowisk partyjnych i państwowych. Zabrakło takich informacji, że w latach 1944 - 48 był prawą ręką Gomułki, następnie wraz z Bierutem go obalał w roku 1948, zaś w 1956 roku ponownie utorował Gomułce drogę do władzy. W 1963 r., zrażony odwrotem Gomułki od programu reform, podał się do dymisji, za co oskarżono go zupełnie bezpodstawnie w 1968 roku o przewodzenie antysocjalistycznej rewolcie. Ostatnie wydanie, czyli Encyklopedia Polska bije jednak rekordy, gdyż zamieszcza dezinformacje kompromitujące tak poważną placówkę naukową. Wzywam kierownictwo PWN, by w jakiś sposób sprostowało tę kompromitującą gafę.
Nie moją sprawą jest podpowiadanie poważnemu wydawnictwu, jak ma się zachować po tak kompromitującej wpadce, ale oczekuję publicznego uznania swej winy i przeproszenia synów oraz wnuków Romana Zambrowskiego.

Antoni Zambrowski

Zostań donatorem naszych publicystów:
Jeśli satysfakcjonuje Cię publicystyka Antoniego Zambrowskiego - możesz wesprzeć Naszego Autora datkiem.
Konto:
61 1240 1040 1111 0010 0042 5486
Bank PeKaO SA III O. w Warszawie
SWIFT/BIC - PKOPPLPWPublicystyka Antoniego Zambrowskiego na ASME


Komentarz (0)

Wyszukiwarka ASME


Pole wyszukania:


Wiadomości z kraju

Publicystyka

Mazowsze

TV-felietony

Zagranica

Notki wydawnicze / Recenzje

Ciekawostki o lewicy

PZPR ->SLD/SDPl


UP


Samoobrona


AW"S" -> PO - PiS

Wiadomości z UPR

ARCHIWUM

Stare ARCHIWUM


Najlepszy kandydat Niemiec na "prezia" - Donald Tusk

Witryna Kary Śmierci

 

 


Polecane serwisy

 

strona główna | kontakt | © Krzysztof Pawlak 1998 - 2008